Достапни линкови

logo-print

Прогрес на климатските разговори во Канкун


На разговорите на Обединетите нации за климатските промени што се одржуваат во мексиканскиот град Канкун бил постигнат напредок. Министрите од 190 земји, според последните информации, биле блиску до постигнување консензус за пакетот мерки за помош на земјите во развој со цел да се адаптираат на последиците од климатските промени. Прогрес бил постигнат и околу формирањето глобален фонд од каде што тоа би се финансирало.
XS
SM
MD
LG