Достапни линкови

logo-print

Укинат пратеничкиот имунитет на Санадер


Мандатно-имунитетната комисија на хрватското собрание едногласно го укина имунитетот на поранешниот премиер Иво Санадер.Санадер се обвинува за злоупотреба на службената должност.Барањето на обвинителство се однесува на лишување од слобода, одредување притвор и истражен затвор. Денеска претходно Санадер ја напушти Хрватска .
Хрватските медиуми во последно време често пишуваат за скандали и афери поврзни со Санадер.
XS
SM
MD
LG