Достапни линкови

logo-print

Собранието на 13 декември ќе расправа за предлогот за предвремени избори


Собранието в понеделник ќе расправа за предлогот на СДСМ за распуштање на Парламентот. Од кабинетот на претседателот на Собранието соопштуваат дека Предлог - измените на Изборниот законик ќе бидат ставени на првата наредна редовна седница на Собранието,ќе биде закажана на 27 декември. По протесниот марш во неделата СДСМ достави до парламентот три барања: измени на изборниот закон, предлог за формирање комисија која ќе изврши контрола на избирачкиот список и барање за распуштање на Парламентот. Синоќа владечката партија ВМРО ДПМНЕ на седница на Извршниот комитет реши да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG