Достапни линкови

logo-print

Кина ја додели својата награда за мир


Кина денеска ја додели сопствената верзија на Нобеловата награда за мир, наречена Конфучиева награда за мир, а добитник е поранешниот тајвански потпретседател Лиен Чан. Од канцеларијата на Лиен Чан во Тајпеи соопштија дека немаат информација за наградата и оти тој не планира да патува во Пекинг. Инаку, утре во Осло ќе се одржи церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир, која годинава му припадна на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо. Кина успеа да убеди 18 земји да не учествуваат на церемонијата.
XS
SM
MD
LG