Достапни линкови

logo-print

Новиот претседател на Брегот на Слонова Коска доби подршка од ОН


Советот за безбедност на Обединетите Нации застана зад опозициониот лидер Аласан Оутара како победник на претседателските избори во Брегот на Слоновата Коска, што се одржаа во минатиот месец. И покрај меѓународниот притисок, досегашниот претседател Лаурент Гбагбо одбива да се повлече од функцијата што предизвика насилни протести во земјата.
XS
SM
MD
LG