Достапни линкови

logo-print

ЕУ со критика за Србија поради Нобеловата награда


Европската унија остро ја критикува одлуката на Србија да го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за мир. Церемонијата ќе ја бојкотираат 19 држави. Портпаролката на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, Ангела Филоте рече дека ЕУ е „разочарана и загрижена“ за постапката на Белград.
Нобеловата награда за мир му се доделува на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, кој моментално издржува 11-годишна затворска казна во Кина.
Се смета дека одлуката на Белград е поврзана со подршката на Кина во српската кампања против сецесијата на Косово. Пекинг јго бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за мир на финскиот дипломат Марти Ахтисари во 2008.
Белград го смета Ахтисари за еден од главните инжинери на косовската независност
XS
SM
MD
LG