Достапни линкови

logo-print

Ердоган сака да тужи американски дипломати поради Викиликс


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган формирал комисија која ќе ги истражува можностите за поднесување тужба против американските дипломати кои според објавеното во Викиликс тврдат дека има сметки во швајцарски банки. Новинските агенции јавуваат дека Комисијата планира да ги почека објавувањето на новите дипломатски преписки кои ги најави Викиликс. Во дел од документите се тврди дека Ердоган и неговите блиски биле вмешани во корупција. Претходно тускиот премиер ги негираше ваквите тврдење и вети дека ќе поднесе оставка доколку се докаже дека се точни.
XS
SM
MD
LG