Достапни линкови

logo-print

Британските власти негираат информации објавени на Викиликс


Во еден од документите објавени на Викиликс се вели дека британската влада стравувала дека Либија ќе преземе строги мерки против неа доколку либискиот бомбардер умре во затвор.
Станува збор за Адбел Басет ал Меграфи кој боше осуден на затворска каза поради поставување бомба во американскиот авион кој експлодира над Шкотска при што загинаа 259 луѓе.
Затвореникот беше ослободен минатата година поради рак на простата по што беше прогнозирано дека има уште еден месец живот. САД се налутија за одлуката за ослободување поради тоа што тој се уште е жив. Британските власти денеска негираа дека Либан извршил притисок врз нив за ослободување на Меграфи.
XS
SM
MD
LG