Достапни линкови

logo-print

Србија нема да присуствува на доделувањето на Нобеловата Награда


Србија нема да присуствува на доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Луи Џиаобо. Претседателот на одборот за Југоисточна Европа во Европскиот парламент Едвард Кукан изрази жалење за одлуката на Србија да го бојкотира овој настан затоа што, како што вели, тој потег ќе испрати лош сигнал во Брисел. Комитетот за Нобелова награда соопшти дека 19 земји нема да присуствуваат на церемонијата во Осло. Кина имено се противи што Комитетот реши наградата да му ја даде на кинескиот дисиден Лиу Џиабао.
XS
SM
MD
LG