Достапни линкови

logo-print

САД ги прекинуваат директните разговори со Израел


Соединетите Држави ги прекинаа напорите во убедувањето на Израел да ја прекине изградбата на еврејските населби на Западниот Брег. Американскиот претседател Барак Обама ги прекина директните разговори, кои беа обновени во септември и кои не успеаа поради спорот околу земјата врз која се гради и за која Палестинците тврдат дека е нивна. Потпаролот на Стејт Депарментот, Филип Кроли изјави дека САД најверојатно во иднина ќе се фокусираат на индиректни разговори.
XS
SM
MD
LG