Достапни линкови

logo-print

Ештон со позитивна оценка за нуклеарните преговори со Иран


Високиот дипломат на ЕУ, Кетрин Ештон дводневните разговори за контровезната нуклерана програма на Техеран меѓу светските сили и Иран ги опиша како детални и суштински. Ештон потврди дека преговорите ќе продолжат кон крајот на јануари во Истанбул. Иранскиот шеф на преговарачкиот тим, Саед Џалили веќе стави до знаење дека во во Турција нема да се разговара за стопирање на производството на збогатен ураниум.
XS
SM
MD
LG