Достапни линкови

logo-print

Одбиено барањето за кауција за Асанж


Британскиот суд го одби барањето за кауција на основачот на Викиликс Џулијан Асанж по денешното сослушување во судот. Тој ќе остане во притвор до 14 декември. Асаж денеска беше уапсен во Лондон по меѓународна потерница издадена од Шведска каде е обвинет за сексуално насилство.
Неговиот адвокат ги отфрли обвинувањата и тврди дека овој случај е политички мотивиран.
Виса денеска соопшти дека ги суспендира сите сметки на Викиликс, следејќи го сличниот пример од претходно со сметките на сервисот Пејпал.
XS
SM
MD
LG