Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема да го зголеми фондот за спас од должничка криза


Претседавачот на европскиот совет на министри за финансии Жан Клод Јункер по денешниот состанок на земјите членки на еврозоната во Брисел изјави дека ЕУ има доволна финасиска моќ да се справи со должничката криза.Тој додаде дека нема потреба да се зголемуваат сретствата во фондот и оти 750 милијарди евра биле доволни. Постои опасноста дека по Грција и Ирска, во должничка криза ќе влезат и Португалија и Шпанија.
XS
SM
MD
LG