Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ја поддржи Русија за влез во СТО


Европската унија ќе ја поддржи Русија за прием на земјата во Светската трговска организација. Еврокомесарот за трговија Карел де Гухт и рускиот министер за економски развој Елвира Набиулина потпишаа денеска во Брисел меморандум за разбирање, откако и двете страни ги расчистија недоразбирањата. Русија преговара 17 години за влез во СТО и е единствената голема светска сила што не е дел од таа организацијата.
XS
SM
MD
LG