Достапни линкови

logo-print

Преговорите со Иран ќе продолжат во јануари во Истамбул


Министерот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон ги оцени дводневните разговори во Женева за контроверзната иранска нуклеарна програма како суштински и детални. Ештон потврди дека преговорите ќе продолжат кон крајот на јануари во Истамбул. Иран бара да му се признае правото за нуклеарна енергија.Советот за безбедност на Обединетите Нации спроведе 4 рунди на санкции против Иран поради одбивањето на земјата да престане со збогатување со ураниум
XS
SM
MD
LG