Достапни линкови

logo-print

Германија нема да транспортира нуклеарен отпад до Русија


Германија денеска се откажа од плановите да се транспортира радиоактивен отпад до Русија. Министерот за заштита на животна средина Норберт Роетген изјави дека не бил доволно убеден оти процесот безбедно ќе биде извршен.Германија во септември одобри нуклеарниот отпад од истражувачкиот центар во Источна Германија да се транспортира до Мајак кој се наоѓа на 2 илјади километри источно од Москва.
XS
SM
MD
LG