Достапни линкови

logo-print

Разговори за нуклеарната програма на Иран


По едногодишен прекин денеска продолжуваат разговорите меѓу Иран и големите сили за нуклеарната програма на оваа земја. Западните сили се надеваат дека дводневните разговори со Иран во Женева ќе овозможат наоѓање солуција со која Техеран ќе престане да произведува осиромашен ураниум, кој претставува потенцијал за производство на нуклеарно оружје. Иран отфрла дека произведува нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG