Достапни линкови

logo-print

Руски комуникациски сателити се урнаа во Тихи Океан


Три комуникациски руски сателити кои денеска беа лансирани во вселената за да го комплетиратаат рускиот ГЛОНАС навигационен систем, излетале од курсот и се урнале во Тихиот Океан во близина на Хаваите, јавува руската новинска агенција РИА. Потпаролот на руската вселенска агенција Роскосмос соопштил дека сателитети скршнале од патот и предизвикале „непланирана ситуација “ но не ја потврдил информацијата за уривањето на сателитите. Сателитите беа лансирани утрово од Казахстан со ракетните носачи „Протон-м“.
XS
SM
MD
LG