Достапни линкови

logo-print

Ирак останува на одлуката за смрттна казна за Азиз


Ирачкиот министер за надворешни работи Хошјар Зебари денеска го отфрли барањето на неговиот италијански колега Франко Фратини да не се егзекутира поранешниот министер од режимот на Садам Хусеин, Тарик Азиз. По денешната средба на двајцата министри во Ирак, Зебари побара од Италија и другите земји да ја почитуваат независноста на судството во Ирак. Претседателот Џалал Талабани претходно изјави дека никогаш нема да потпише наредбата за егзекуција на 74 годишниот Азиз кој е осуден на смрттна казна поради сузбување на Шиитските верски партии во 80-тите од минатиот век.
XS
SM
MD
LG