Достапни линкови

logo-print

Пакистански суд издаде налог за апсење на полицајци


Пакистанскиот антитерористички суд денеска изададе налог за апсење на двајца полицајци кои смета дека се одговорни затоа што не успеале да го обезбедат доволно местото каде е изведен атентатот на поранешниот премиер Беназир Буто во 2007-мата година. Владината истрага покажа дека дел од учениците во атентатот биле поврзани со пакистанските Талибанци и Ал Каеда. Во април, годинава Обединетите Нации ги критикуваа властите за „ сериозно попречување“ во истрагата.
XS
SM
MD
LG