Достапни линкови

logo-print

Втор обид за формирање Влада во Киргистан


Киргистанскиот нов Парламент денеска по втор пат се обидува да формира коалициона влада. Лидерот на Републиканската партија Омурбек Бабанов треба за 15 работни дена да соедини три од петте партии во законодавната власт. Првиот обид за формирање на коалиција пропадна откако на лидерот на Ата Мекен партијата Омурбек Текебајев му недостигаа три гласа за да стане претседател на Парламентот. Според уставот доколку по три обиди не се формира Влада ќе треба да се спроведат нови паралентарни избори.
XS
SM
MD
LG