Достапни линкови

logo-print

Нови судири на грчката полиција со студенти


Грчката полиција употребила солзавец при денешните судири со студентите што протестираа пред грчкиот Парламент против мерките за штедење. Полицијата соопшти дека четворица студенти се повредени, а петмина од учесници во протестите се приведени. Над илјада студенти пробале да го пробијат полицискиот кордон и да стигнат до британската Амбасада во Атина, како израз на солидарност со британските студенти и во знак на протест поради мерките за штедење и реформи во грчкото образование.
XS
SM
MD
LG