Достапни линкови

logo-print

Хамас во Појасот Газа ќе прифати референдум


Лидерот на Појасот Газа Исмаил Ханија изјави денеска дека исламистичкото движење Хамас ќе прифати секаков исходот од евентуален палестинскиот референдум за иден мировен договор со еврејската држава.Тој додаде дека Хамас е за палестинска држава во границите од 1967 година со Ерусалим како главен град јавува Ројтерс. Предлогот на палестинскиот претседател Махмуд Абас за референдум до сега го одбија неколку лидери на Хамас.
XS
SM
MD
LG