Достапни линкови

logo-print

Стејт департментот блокира пристап до своја база на податоци


Американскиот Стејт департмент привремено го блокира пристапот до една своја база на податоци од воениот сајт, во рамките на мерките за спречување на ново истекување информации, по објавувањето на илјадници дипломатски пораки на сајтот Викиликс. Ова го соопшти портпаролот Филип Кроули, не прецизирајќи за која база станува збор. Во меѓувреме секретарот за одбрана Роберт Гејтс исјави дека протекувањето на ваквите информации е непријатно, меѓутоа нагласи оти тоа ќе има доста скромни последици за американската надворешна политика.
XS
SM
MD
LG