Достапни линкови

logo-print

Гугл под истрага за монопол


Комисијата за набљудување на пазарната конкуренција на Европската Унија денеска соопшти дека ќе спроведе истрага за да провери дали интернет гигантот Гугл ја злоупотребува доминантната позиција на пазарот. Инспекторите соопштија дека примиле неколку жалби од конкурентни пребарувачи дека Гугл се обидува да ги отфрли од он лајн пазарот. Гугл смета дека не направил ништо погрешно и соопшти дека ќе соработува со инспекторите.
XS
SM
MD
LG