Достапни линкови

logo-print

Објавени детали од нуклеарната програма на Пјонгјанг


Северна Кореја објави детали од својата нуклеарна програма, односно дека има илјадници изградени реактори. Објавувањето доаѓа една недела откако Северна Кореја изврши ракетен напад врз Јужна Кореја, кога загинаа четири лица. Северна Кореја, Јужна Кореја и САД треба да одржат разговори во Вашингтон во почетокот на декември, на кои ќе стане збор за прекинување на севернокорејската нуклеарна програма, за нападот врз јужнокорејскиот остров, како и околу кинескиот предлог за итни разговори.
XS
SM
MD
LG