Достапни линкови

logo-print

САД ќе прави ревизија на доверливите документи


Американската администрација денеска нареди во сите државни агенции да се направи проверка како се чуваат и заштитуваат доверливите информации, јавува новинската агенција Асошиетед Прес. Овој потег следува по објавувањето на 250 илјади документи од Стејт Департментот на интернет страната Викиликс. Според информациите на агенцијата, Канцеларијата за управа и буџет наложила да се формираат тимови за процена на безбедноста и да се оневозможи пристап на вработените до доверливи информации повеќе од потребното.
XS
SM
MD
LG