Достапни линкови

logo-print

Лицата со хендикеп најавија протест во петок во Скопје


Лицата со хендикеп во Македонија најавуваат протест во петок на Светскиот ден за лица со инвалидност при што ќе побарат Владата да им го исполни ветеното. Тие се жалат на негрижата на државата за нивната состојба, доцнењето на исплатата на паричната помош и барат да им се исполни ветувањето за вработување во државната админстрација. Организатор на протестот е невладината организација „Светот на дланка“. Во Македонија се регистрирани 2500 слепи луѓе, а 26 илјади се заведени како лица со инвалидност.
XS
SM
MD
LG