Достапни линкови

logo-print

ЕУ размислува да го пролонгира крајниот рок за Грција


Грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину изјави дека тоа што Европската Унија ја разгледува можноста за пролонгирање на датумот за враќање на заемот ќе ги смири инвеститорите и ќе и помогне на грчката влада да го намали буцетскиот дефицит наредната година.Министрите за финансии на ЕУ се договориле да ја разгледаат опцијата за пролонгирање на крајниот рок за враќање на заемот во вредост од 110 милијарди евра од 3 на 7 и пол години.
XS
SM
MD
LG