Достапни линкови

logo-print

Изборите во Хаити завршија со протести


Изборите во Хаити завршија во конфузија, откако дванаесетмина од осумнаесетте претседателски кандидати обвинија за изборни маниполации и се откажаа од претседателската трка. Од опозициските партии обвинуваат дека партијата на актуелниот претседател Рене Превал се обидува да ги намести изборите. Незадоволството на дел од гласачите, кои не успеаа да го искористат своето право на глас, прерасна во улични протести во главниот град Порт o Прeнс.
XS
SM
MD
LG