Достапни линкови

logo-print

Швајцарија ќе ги протерува странци што отслужиле казна затвор


Граѓани во Швајцарија на денешниот референдум го подржаа предлогот за протерување на странците кои се осудени за тешки кривични дела. Предлогот ја доби поддршката со 53 проценти од гласачите. Со предлогот се предвидува секој странец вклучувајќи ги и граѓаните на ЕУ ќе бидат протерани кога ќе ја отслужат својата казна. Во Швајцарија живеат 7,7 милиони жители од кои 22% се странци.
XS
SM
MD
LG