Достапни линкови

logo-print

САД нема да преговара со Викиликс


Стејт Департментот го предупреди основачот на интернет страната Викиликс Џилиан Асанж дека доколку ги објави новите тајни документи ќе го изложи на ризик животот на „безброј“ луѓе, ќе ги загрози глобалните антитерористички операции и односите на САД со сојузниците.
Викиликс најави дека во текот на денов ќе објави неколку тајни документи на Стејт Департментот кои се однесуваат на повеќе земји.
Правниот советник на Стејт Департментот Харолд Кох во писмо до основачот на интернет страната истакнува дека САД нема да соработува ниту да преговара со Викиликс.
XS
SM
MD
LG