Достапни линкови

logo-print

Војската на САД уби еден цивил во Ирак


Американската војска соопшти дека отворила оган врз возило кое се приближило до воениот конвој на автопат во близина на американската воена база во Багдад. При инциденот загинал возчот на автомобилот кој не успел да ја намали својата брзина и да се одалечи од воениот конвој, се вели во сооопштението. Новинската агенција Ројтерс повикувајќи се на воени извори јавува дека војниците го доживеале возилото како закана за воениот конвој и стравувајќи од можен напад отвориле оган врз него.
XS
SM
MD
LG