Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореја ќе размисли за предлогот на Кина


Луѓе гледаат кон островот Јонпјеонг откако Северна Кореја истрела неколку десетици ракети кон островот на 23 ноември

Луѓе гледаат кон островот Јонпјеонг откако Северна Кореја истрела неколку десетици ракети кон островот на 23 ноември

Министерството за надворешни работи во Јужна Кореја соопшти дека „многу внимателно ќе го разгледа“ предлогот на Кина за вонредни разговори за Северна Кореја.
Кина ги повика во Пекинг на вонредни разговори 6-те влади што учествуваат во преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја, додавајќи дека разговорите нема да значат целосно рестартирање на преговорите.
Состанокот на двете Кореи, САД, Русија, Јапонија и Кина се планира да се одржи на почетокот на декември во Пекинг, каде претставниците ќе разговараат за важните прашања кои ги засегаат.
XS
SM
MD
LG