Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Молдавија


Денеска во Молдавија се одржуваат парламентарни избори со кои треба да се стави крај на владеачкиот вакум во земјата. За пратенички места ќе се натпреваруваат членови од 20 партии и 19 независни кандидати. За да бидат изборите легитимни потребно е да излезе на гласање една третина од гласачкото тело.
Молдавија е веќе една година е без претседател затоа што пратениците не можат да формират доволно мнозинство за да изгласаат кој да биде шеф на државата. Цела година откако поранешниот комунистички претседател Виктор Воронин се повлече од функцијата, ни еден закон донесен од Парламентот не може да стапи на сила без претседател да го потпише.
XS
SM
MD
LG