Достапни линкови

logo-print

Хаити утре ќе гласа за претседател на земјата


Во Хаити утре ќе се одржуваат претседателски избори. До сега се пријавија 34 кандидати од кои останаа само 19 на листата поради тоа што Изборниот совет ги дисквалификуваше другите. Најистакнат од кандидатите за претседател е американската хип хоп ѕвезда Вајклиф Жан. Тој нема никакво политичко искуство, но е популарен и познат по активностите за собирање помош за Хаити по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа околу 300 илјади луѓе. Досегашниот претседател на Хаити Рене Превал нема да се кандидира повтороно зато што до сега отслужи два мандата.
Вториот круг од претседателските избори ќе се оддржи на 16 јануари.
XS
SM
MD
LG