Достапни линкови

logo-print

Су Ки се сретна со дипломат од ОН


Опозицискиот демократски лидер од Мјанмар Аунг Сан Су Ки денеска во нејзиниот дом се сретна со официјален претставник на Обединетите Нации со кого разговара за политичките затвореници во земјата.
Су Ки по средбата изјави дека се надева оти ова е првата од многуте наредни средби што ќе ги оствари откако е ослободена од домашниот притвор.
Таа денеска се сретна и со министерот за надворешни работи на Мјанмар.
Се верува дека во затворите на Мјанмар има над 2 илјади политички затвореници.
XS
SM
MD
LG