Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа ја обвинува Јужна за злоупотреба на цивилните жртви


Северна Кореа денеска тврди дека Јужна Кореа намерено користи цивили како штит на островот Јеонпијеонг за да може да ги користи за пропаганда. Во соопштението од Пјонјанг е наведено дека Јужна Кореа намерно ја драматизира состојбата со жртви оставајќи впечаток дека беспомошни цивили ненадејно биле изложени на напад од Северот. Овие коментари следуваат по најавата за воени вежби на Јужна Кореа со САД на Жолтото Море.
XS
SM
MD
LG