Достапни линкови

logo-print

Спречен бомбашки напад во Орегон


Американските агенции за спроведување на законот синоќа спречиле обид за активирање експлозивна направа во автомобил на церемонијата за осветлување на Божиќната елка во Портланд, Орегон. Официјални лица изјавија дека притоа го упасиле 19 годишиот Мохамед Осман натурализиран американец кој бил роден во Сомалија. Се прецизира дека станува збор за лажна бомба која агентите му ја доставиле на Мохамед во рамките на посебна акција за спречување на тероризмот во земјата.
XS
SM
MD
LG