Достапни линкови

logo-print

Протести во Ирска против планот за штедење


Десетици илјади луѓе се очекува да протестираат во Даблин против владиниот план за намалување на големиот буџетски дефицит. Ирските синдикати сметаат дека протестот претставува последна шанса за да влијаат врз планот на владата пред да биде предаден на усвојување во парламентот. Тој мора да помине за да може Ирска да го добие ветениот спасувачки пакет од 113 милијради долари од Европската унија и од Меѓународниот монетарен Фонд.
XS
SM
MD
LG