Достапни линкови

logo-print

Шеги за џуџуња во британската политика


Британскиот премиер Дејвид Камерон стана цел на критики откако ја повтори шегата во која го споредува претседателот на парламентот со едно од седумте џуџуња на Снежана. Спикерот Џон Берков е висок 168 сантиметри.
Фондација што им помага на луѓето со низок раст соопшти дека шегата е „едноставно ужасна“ и е целосно неприфатилво „највлијателната личност во државата да прави одвратни шеги на сметка на нечија височина.“
Од кабинетот на Камерон изјавија дека немал намера никого да навреди. Сопругата на нискиот спикер, пак, возврати на социјалната мрежа Твитер. Таа напиша, ако мојот сопруг е “џуџе, тогаш јас сум Снежана, а Дејвид Камерон е џуџето Глупчо (најмалото џуџе од приказната за Снежана).
XS
SM
MD
LG