Достапни линкови

logo-print

Патролите на Фронтекс го намалија напливот на имигранти во ЕУ преку Грција


Патролите на агенцијата за граничен надзор на ЕУ Фронтекс помогна да се намали напливот на имигранти во Грција преку североисточната копнена граница на земјата со Турција. Тимот на Фронтекс заедно со грчката гранична полиција привеле 2.150 илегални имигранти во последниве 20-тина дена.
Агенцијата на ЕУ испрати 175 службеници откако Грција побара помош поради зголемениот број бегалци, претежно од Африка и Авганистан, кои се пробуваат да ја преминат границата на пат за ЕУ.
XS
SM
MD
LG