Достапни линкови

logo-print

Претставниците на ЕУ ќе добијат покачување на платите


Врховниот суд на Европска Унија денеска донесе одлука дека минатогодишното ограничување на зголемувањето на платите на 40 илјади претставници на Еврпската унија е незаконско. Минатата година такво решение беше донесено поради глобалнбата економска криза. Европската Комсија ја поздрави одлуката на Судот со која е овозможено плата на сите претставници на ЕУ да се зголеми за 3,7 проценти.
XS
SM
MD
LG