Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун го осуди севернокорејскиот напад


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го осуди севернокорејскиот артилериски напад врз спорниот јужнокорејски остров во Жолто Море. Тој оцени дека станува збор за еден од најсериозните инциденти од завршувањето на Корејската војна. Бан апелира сите несогласувања да се решаваат по мирен пат и дијалог. Претходно и НАТО, Белата куќа, ЕУ, Кина и Русија го осудија нападот во кој загинаа двајца јужнокорејски војници, а 18 лица беа ранети.
XS
SM
MD
LG