Достапни линкови

logo-print

Во Белгија уапсени нови 15 лица осомничени за тероризам


Белгиската полиција денеска во Брисел приведе 15 лица поврзани со истраги што се водат во Ирак и Авганистан. Апсењата следеа по тригодишна истарага за луѓе поврзани со белгискиот исламски центар, осомничени за тероризам. Белгиското обвинителство соопшти дека во главниот град извршиле рации во неколку домови за, како што се вели во соопштението„ уништување на група со терористички карактеристики“.
Претходно, белгиските власти соопштија дека во Белгија, Холандија и Германија се уапсени 10 лица осомничени за тероризам.
XS
SM
MD
LG