Достапни линкови

logo-print

Адвокатски тим бара фер судење за поранешните киргистански функционери


Адвокатски тим за одбрана на човекови права денеска во Киргистан побараа од претседателот на земјата да обезбеди фер судење за поранешните функционери кои неодамна беа симнати од власт. Во киргистанкиот суд се оддржува сослушување и судење на речиси 30 функционери меѓу кои во отсуство му се суди и на поранешниот претседател Курбанбек Бакиев.
Поранешните функционери се обвинети дека биле соученици во донесувањето одлука за отварање оган врз демонстрантите од протестот во април.
На протестите речиси 90 луѓе биле убиени и стотина други ранети.
XS
SM
MD
LG