Достапни линкови

logo-print

Граѓанската платформа на Туск победи на изборите во Полска


На локалните и регионални избори во Полска најмногу гласови доби Граѓанската платформа на премиерот Доналд Туск. Ова се неофицијалните податоци на државната изборна комисија.Според овие податоци Либералите на премиерот Туск ќе раководат со поголемиот дел од градовоите во Полска. Изборите кои се оддржаа во неделата беа своевиден тест за довербата која ја имаат граѓаните во владеачката структура. Официјалните резултати од изборите ќе бидат соопштени во среда.
XS
SM
MD
LG