Достапни линкови

logo-print

Унгарија ќе продава експонати од комунизмот


Унгарската влада соопшти дека со аукција на експонати од комунистичката ера ќе помогне во собирањето пари за луѓето чии домови беа уништени во неодамнешната катастрофа со токсичната кал. Министертвото за правда соопшти дека се надева оти ќе собере илјадници долари од продажбата на статуетки од Ленин и слични дела кои собираа прав во министерските кабинети. Во катастрофата загинаа 10 луѓе и најмалку стотина ги загубија своите домови.
XS
SM
MD
LG