Достапни линкови

logo-print

Индија ја тресе корупциски скандал


Индиската влада не постигна договор со опозицијата за прекин на блокадата на Парламентот. Опозицијата бара да се спроведе парламентарна истрага за корупцискиот скандал околу продажбата на лиценца за мобилен телефонски оператор. Министерот за телекомуникации Андимут Раџа, кој во минатата недела си поднесе оставка, е осомничен дека ја оштетил држаната каса за 40 милијарди долари. Владеачката коалиција го одби барањето на опозицијата затоа што за овој случај се води посебна истрага.
XS
SM
MD
LG