Достапни линкови

logo-print

Побегнаа функционерите поврзни со убиствата на демонстрантите во Киргистан


Тројца поранешни високи функционери во Киргистан кои се обвинети дека се поврзани со убиствата на антивладини демонстранти во април, ги напуштиле своите домови со цел да го избегнат судење. На поранешниот претседател Курбанбек Бакиев и дваесетина негови помошници им се суди во отсуство. На протестите речиси 90 луѓе биле убиени и стотина други ранети.
XS
SM
MD
LG